Historia orkiestry w pigułce

Wrzesińska Orkiestra Dęta gra nieprzerwanie od ponad 20 lat. Pasję muzykowania dzieli w niej ok. 60 młodych osób, a dyrygentem zespołu jest Jacek Rybczyński. Orkiestra, choć jest zespołem młodym, ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień przyznanych podczas konkursów w kraju jak i zagranicą. Do najważniejszych zaliczyć trzeba:

  • Brązowy medal w II kategorii podczas IV Międzynarodowego Konkursu Orkiestr Dętych w Velenje w Słowenii w październiku 2010, co ze względu na bardzo wysoki poziom konkursu należy traktować jako największe osiągnięcie orkiestry.
  • I nagroda w koncercie scenicznym, a także nagroda specjalna za wykonanie musztry w Międzynarodowym Konkursie „Diffwinds” w Differdange w Luksemburgu,  lipiec 2008.
  • Złoty medal w konkursie marszowym oraz srebrne medale w konkursie musztry paradnej i koncercie scenicznym podczas Mistrzostw Europy w niemieckim Rastede, które odbyły się w czerwcu 2007 r.
  • II miejsce w trzeciej kategorii w prestiżowym międzynarodowym konkursie orkiestr dętych Flicorno d’Oro, który odbył się w marcu 2005 w Riva del Garda we Włoszech

Orkiestra corocznie daje kilkadziesiąt koncertów, podczas których prezentuje niezwykle bogaty i atrakcyjny repertuar. Zespół koncertował na terenie całego kraju, a także w Niemczech, Grecji,  Turcji, Włoszech, Luksemburgu, Słowenii, Litwie i Czechach.

W repertuarze Wrzesińskiej Orkiestry Dętej można znaleźć muzykę rozrywkową z największymi przebojami gwiazd, takich jak Frank Sinatra, Louis Armstrong czy Stevie Wonder. Orkiestra chętnie wykonuje również muzykę filmową, jazzową i klasyczną. Dzięki ciekawym i nowatorskim opracowaniom utworów przez najlepszych światowych aranżerów, zespół łamie stereotypy orkiestry dętej grającej tylko muzykę marszową.

Dużą popularnością cieszą się musztry paradne w wykonaniu Orkiestry. Podczas jej wykonywania, orkiestrze towarzyszą zespół taneczny oraz zespół buławistek kierowany przez tamburmajora orkiestry – Ewę Olszewską.

Orkiestra posiada w swoim dorobku artystycznym 6 płyt kompaktowych. Najnowszą płytę zatytułowaną „Świat to za mało”, która ukazała się w październiku 2013 r., można w całości posłuchać na stronie internetowej orkiestry: www.orkiestra.wrzesnia.pl. Na stronie tej można również zapoznać się z historią orkiestry, obejrzeć filmy z koncertów oraz galerię zdjęć.

Dzięki staraniom orkiestry od 2005 r. corocznie odbywa się we Wrześni festiwal orkiestr dętych.